Verena Kast 'COMPLEXES AND IMAGINATION' JAP,2014, 59, 680-694
Dla autorki artykułu aktywna wyobraźnia oznacza skoncentrowanie się na fantazjach i pozwolenie im płynąć i obserwować co się wydarzy. Na przykład „widzę ptaka i podążam za tym”. Pojawia się krajobraz i pomiędzy tym zaczynają się emocje. Z kolei dla Junga szczególnie ważne było wyeliminowanie krytykującego elementu w tworzeniu wyobrażenia.
Wyobrażenie jest formą psychicznej energii, która dotąd nie mogla się pojawić.
Verena Kast powołuje się na pracę Junga „Red Book”, w której opisuje proces związany z wyobrażeniami, w tym z jego doświadczeniem kontaktu z wewnętrzną figurą starego mędrca. To nie oznacza, że on był mędrcem, natomiast oznaczało to, że on uznawał ją w sobie. Zbyt wielka identyfikacja z figurą prowadzi do tego, że ego traci pewny grunt pod nogami.
Są też ograniczenia płynące z stosowania aktywnej wyobraźni związane z tym, że musi być dobra struktura ego u pacjenta. Natomiast analityk może ją wzmacniać u pacjenta stosując różnego rodzaju techniki aktywnej wyobraźni. Intencją jest dowiedzieć się więcej, odkryć, jakie problemy lub jakie możliwości są schowane pomiędzy emocjonalnymi problemami.
Najnowsze komentarze